Rodent Beta - en to ps translation catalogue (99 entries)

en: Desktop
ps: سرپاڼه

en: List files only
ps: يوازې دوتنې لړول

en: Create a new archive
ps: نوی ارشيو جوړول

en: Install
ps: لګول

en: Uninstall
ps: نالګول

en: Information about the program
ps: د کړنلار په اړه خبرتياوې

en: Show Information
ps: خبرتياوې ښودل

en: Find
ps: لټول

en: Contains the _text
ps: ليکنه _لري

en: Close
ps: بندول

en: Any
ps: ټول

en: Regular
ps: ساده

en: Select Files...
ps: ...دوتنې ټاکل

en: Searching...
ps: ...پلټل کيږي

en: Search results
ps: لټون پاېلې

en: Mount Point
ps: درول ټکی

en: address already in use
ps: پته د مخکې نه کارول کيږي

en: Properties
ps: ځانتياوې

en: Cancel
ps: بندول

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
ps: خبرتياوې

en: Name:
ps: :نوم

en: Folder
ps: پوښۍ

en: File Type
ps: دوتنه ډول

en: MIME Type
ps: ميمي ډول

en: None
ps: هېڅ

en: Size
ps: کچ

en: Status
ps: انکړ

en: Date Accessed
ps: د لاسرس نېټه

en: Permissions
ps: پرېښلې

en: Apply changes
ps: بدلونونه کارول

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
ps: خاوند:

en: Execute
ps: چلول

en: Group:
ps: ډله:

en: Others:
ps: نور:

en: Owner
ps: خاوند

en: unknown
ps: ناپېژندلی

en: Preview
ps: مخکوت

en: Select a folder
ps: يوه پوښۍ وټاکئ

en: Icons
ps: انځورنونه

note: //////////////// General
en: General
ps: ټولګړي

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
ps: غوراوي

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
ps: لمېسل

en: Symbolic Link
ps: پېلامي تړنه

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
ps: ړنګول

en: Value
ps: ارزښت

en: Personal settings
ps: وګړيزې امستنې

en: Supply a username and password below.
ps: .لاندې يو کارننوم او تېرنويې وليکﺉ

en: Username:
ps: :کارننوم

en: Password:
ps: تېرنويې

en: Path to the desktop directory
ps: د سرپاڼې پوښۍ يونلور

en: Background image
ps: شاليد انځور

en: Background color
ps: شاليد رنګ

en: No
ps: نه

en: Yes
ps: هو

en: Warning
ps: خبرتيا

en: Overwrite
ps: ځاېناستول

en: Rename
ps: بيانومول

en: %s (copy)%s
ps: %s (لمېسه)%s

en: Group
ps: ډله

en: Home
ps: کور

en: Preparing
ps: چمتو کيږي

en: Reload
ps: بيالېښل

en: Cut
ps: سکڼل

en: Execute:
ps: چلول:

en: Run in _Terminal
ps: پايالي کې _پرانيستل

en: Name
ps: نوم

en: Select _All
ps: ټول ټاکل_

en: _Go
ps: ورتلل_

en: Descending
ps: له پايه

en: Type
ps: ډول

en: By Name
ps: پر نوم

en: By Size
ps: پر کچ

en: By Date
ps: په نېټه

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
ps: پټې دوتنې ښودل

en: New
ps: نوی

en: Create new file in the given directory
ps: په ورکړل شوې پوښۍ کښې نوې دوتنه جوړول

en: Paste
ps: سرېښل

en: _About
ps: په اړه_

en: Execute File?
ps: دوتنه چلول غواړﺉ؟

en: File Browser
ps: دوتنه لټوونی

en: Open Folder W_indow
ps: پوښۍ ک_ړکۍ پرانيستل

en: Error while deleting.
ps: د ړنګولو پر مهال تېروتنه رامنځته شوه.

en: Text Completion
ps: د ليکنې بشپړېدنه

en: File
ps: دوتنه

en: Left
ps: کيڼ

en: Right
ps: ښي

en: Actions
ps: چارې

en: Help
ps: مرسته

en: Clear
ps: پاکول

en: Down
ps: ښکته

en: Up
ps: بره

en: Tests
ps: ازموېنې

note: _("Directory or file selection")
en: Input
ps: ننوتۍ

en: Output file
ps: وتۍ دوتنه

en: NAME
ps: نوم

en: No files found
ps: کومه دوتنه ونه موندل شوه

en: Available options
ps: شته غوراوي

en: Show version information
ps: د نسخې خبرتياوې ښودل

en: Select Custom Icon
ps: دوديز انځورن ټاکل
