Rodent Beta - en to pa translation catalogue (236 entries)

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: List files only
pa: ਕੇਵਲ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Extract All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਐਕਸਟਰੈਕਟ

en: Open in New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open in New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Create a compressed archive with the selected objects
pa: ਚੁਣੇ ਆਬਜੈਕਟਾਂ ਨਾਲ ਨਵਾਂ ਕੰਪਰੈੱਸ ਅਕਾਇਵ ਬਣਾਓ

en: Create a new archive
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਅਕਾਇਵ ਬਣਾਓ

en: Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ

en: Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ

en: Information about the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Show Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: Basic rules:
    
    *  Will match any character zero or more times.
    ?  Will match any character exactly one time
    [] Match any character within the [] 
    ^  Match at beginning of string
    $  Match at end of string
pa: ਮੁੱਖ ਕਾਨੂੰਨਃ
    
    * ਜੀਰੋ ਜਾਂ ਜਿਆਦਾ ਵਾਰ ਕੋਈ ਅੱਖਰ ਮਿਲਾਏਗਾ|
    ? ਇੱਕ ਵਾਰ ਕੋਈ ਅੱਖਰ ਮਿਲਾਏਗਾ

en: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In  basic regular expressions the metacharacters
    ?, +, {, |, (, and ) lose their special meaning.
    
    The  period  .   matches  any  single  character.
    The caret ^ matches at the start of line.
    The dollar $ matches at the end of line.
    
    Characters within [ ] matches any single 
           character in the list.
    Characters within [^ ] matches any single
           character *not* in the list.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
pa: ਵਧੇ regexp ਲਈ ਰਾਖਵੇਂ ਅੱਖਰ ਹਨ
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    ਮੁੱਖ ਨਿਰੰਤਰ ਸਮੀਕਰਣਾਂ ਵਿੱਚ ਅੱਖਰਾਂ ਬਾਰੇ ਅੱਖਰ
    ?, +, {, |, (, ਅਤੇ ) ਆਪਣਾ ਖਾਸ ਅਰਥ ਗਵਾ ਦਿੰਦੇ ਹਨ|
    
    ਵਿਸ਼ਰਾਮ . ਕੋਈ ਵੀ ਇਕੱਲਾ ਅੱਖਰ ਮਿਲਾਉਦਾ ਹੈ|
    ਕੈਰੇਟ  ^ ਲਾਈਨ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਵਿੱਚ ਮਿਲਾਉਦਾ ਹੈ|
    ਡੌਲਰ $ ਲਾਈਨ ਦੇ ਅੰਤ ਤੇ ਮਿਲਾਉਦਾ ਹੈ
    
     [ ]  ਵਿਚਲਾ ਅੱਖਰ ਕੋਈ ਵੀ ਇਕੱਲਾ
              ਲੜੀ ਵਿਚਲਾ ਅੱਖਰ ਮਿਲਾਉਦਾ ਹੈ|
     [^ ] ਵਿਚਲਾ ਅੱਖਰ ਕੋਈ ਵੀ ਇਕੱਲਾ
              ਲੜੀ ਤੋਂ ਬਾਹਰਲਾ ਅੱਖਰ ਮਿਲਾਉਦਾ ਹੈ|
     [ - ] ਵਿਚਲਾ ਅੱਖਰ ਸੀਮਾ ਵਿਚਲੇ ਅੱਖਰ
    ੀ         (ਜਿਵੇਂ ਕਿ [0-9] ਜਾਂ [a- z])ਮਿਲਾਉਦਾ ਹੈ|
    
    ਇੱਕ ਲਗਾਤਾਰ ਸਮੀਕਰਨ ਕੁਝ ਦੁਹਰਾਈ ਆਪਰੇਟਰਾਂ
           ਦੇ ਬਾਅਦ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈਃ
    ?      ਅਗਲੀ ਇੰਦਰਾਜ ਚੋਣਵੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਇੱਕ ਵਾਰ
            ਮਿਲਾਈ ਮਿਲਾਈ ਗਈ|
    *      ਅਗਲੀ ਇੰਦਰਾਜ ਜ਼ੀਰੋ ਜਾਂ ਜਿਆਦਾ ਵਾਰ
            ਮਿਲਾਈ ਗਈ|
    +      ਅਗਲੀ ਇੰਦਰਾਜ ਇੱਕ ਜਾਂ ਜਿਆਦਾ ਵਾਰ
           ਮਿਲਾਈ |
    {n}    ਅਗਲੀ ਇੰਦਰਾਜ ਪੂਰੀ n ਵਾਰ ਮਿਲਾਈ ਗਈ|
    {n,}  ਅਗਲੀ ਇੰਦਰਾਜm nਜਾਂ ਜਿਆਦਾ ਵਾਰ ਮਿਲਾਈ ਗਈ|.
    {n,m} ਅਗਲੀ ਇੰਦਰਾਜ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ n ਵਾਰ ਮਿਲਾਈ ਗਈ|,
          ਪਰ m ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਵਾਰ ਨਹੀਂ|
    
    ਕੋਈ ਰਾਖਵਾਂ ਅੱਖਰ ਮਿਲਾਉਣ ਲਈr,ਇਸ ਨੂੰ \ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ|
    
    ਦੋ ਨਿਰੰਤਰ ਸਮੀਕਰਨਾ ਲੌਜੀਕਲ ਜਾਂ | ਆਪਰੇਟਰ ਨਾਲ
       ਜੁੜ ਸਕਣਗੀਆਂ|
    ਦੋ ਨਿਰੰਤਰ ਸਮੀਕਰਨਾ ਜੋੜੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ|
    
    ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਕਮਾਂਡ ਪਰੌਂਪਟ ਤੇ "man grep" ਟਾਈਪ ਕਰ
            ਕੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇਗੀ|

en: Find
pa: ਲੱਭੋ

en: Path
pa: ਪਾਥ

en: Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ:

en: Recursive
pa: ਦੁਹਰਾਇਆ

en: Stay on single filesystem
pa: ਇਕੱਲੇ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਉ	ਪਰ ਰੁਕੋ

en: File type :
pa: ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ ਃ

en: Result limit
pa: ਨਤੀਜਾ ਹੱਦ

en: Contains the _text
pa: ਪਾਠ ਰੱਖਦਾ ਹੈ(_t)

en: Case sensitive search
pa: ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਖੋਜ

en: Extended regexp
pa: ਵਧਿਆ regexp

en: Do not look into binary files
pa: ਬਾਇਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਨਾ ਵੇਖੋ

en: match :
pa: ਮਿਲਾਓ ਃ

en: anywhere
pa: ਕਿਤੇ ਵੀ

en: whole words
pa: ਸਾਰੇ ਸ਼ਬਦ

en: whole lines
pa: ਸਾਰੀਆਂ ਲਾਈਨਾਂ

en: no match
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ

en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Any
pa: ਕੋਈ ਵੀ

en: Regular
pa: ਲਗਾਤਾਰ

en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Socket
pa: ਸਾਕਟ

en: Block device
pa: ਬੰਦ ਯੰਤਰ

en: Character device
pa: ਅੱਖਰ ਯੰਤਰ

en: Maximum:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ:

en: Select Files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ...

en: Select folder to search in
pa: ਖੋਜ ਕਰਨ ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Searching...
pa: ਖੋਜ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Search results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ

en: Mount Point
pa: ਮਾਊਂਟ ਥਾਂ

en: Mount point:
pa: ਮਾਊਟ ਸਥਿਤੀ:

en: Partition
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ

en: Partition type:
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਟਾਈਪ:

en: address already in use
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
pa[0]: %'u ਆਈਟਮ
pa[1]: %'u ਆਈਟਮਾਂ

note: ok and cancel buttons
en: Ok
pa: ਠੀਕ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

en: File Type
pa: ਫਾਇਲ ਟਾਈਪ

en: MIME Type
pa: MIME ਕਿਸਮ

en: Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Open with %s
pa: %s ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Date Accessed
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਤਾਰੀਖ

en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

en: Apply changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
pa: ਮਾਲਕ:

en: Read
pa: ਪੜੋ

en: Write
pa: ਲਿਖੋ

en: Execute
pa: ਚਲਾਓ

en: Set UID
pa: UID ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ

en: Group:
pa: ਸਮੂਹ:

en: Set GID
pa: GID ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰੋ

en: Others:
pa: ਹੋਰ:

en: Sticky
pa: ਚਿਪਚਿਪਾ

en: Path:
pa: ਮਾਰਗ:

en: %5d item | %5d items
pa[0]: % 5d ਆਈਟਮ
pa[1]: % 5d ਆਈਟਮ

en: Owner
pa: ਮਾਲਕ

en: unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

en: Preview
pa: ਅਸਲ ਦਿੱਖ

en: Select a folder
pa: ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

note: //////////////// General
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: General Options
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੋਣ

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
pa: ਚੋਣ

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
pa: ਨਕਲ

en: Move
pa: ਭੇਜੋ

en: Symbolic Link
pa: ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕ

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: /////////////////////////
en: Advanced options
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣਾਂ

en: Variable
pa: ਵੇਰੀਏਬਲ

en: Value
pa: ਕੀਮਤ

en: Personal settings
pa: ਨਿੱਜੀ ਸੈਟਿੰਗ

note: directory cache
en: Restart
pa: ਮੁੜ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: bytes
pa: ਬਾਈਟ

en: Gigabytes
pa: ਗੀਗਾਬਾਈਟ

en: Megabytes
pa: ਮੈਗਾਬਾਈਟ

en: Kilobytes
pa: ਕਿਲੋਬਾਈਟ

en: The location is empty.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਖਾਲੀ ਹੈ।

en: Supply a username and password below.
pa: ਹੇਠਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ।

en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Password:
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ:

en: Hidden
pa: ਲੁਕਵੀ

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
pa: ਇੱਕ ਦੋ ਵਾਰ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਇਕਾਈਆਂ ਸਰਗਰਮ(_d)

en: Path to the desktop directory
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਮਾਰਗ

en: Background image
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Background transparency:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ:

en: Exclude other filesystems
pa: ਹੋਰ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਅੱਡ ਰੱਖੋ

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਓ

note: Add a final overwrite with zeros to hide shredding
en: Overwrite with:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ:

en: Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ

en: %'d item selected | %'d items selected
pa[0]: %'d ਆਈਟਮ ਚੁਣੀ
pa[1]: %'d ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੀਆਂ

en: Terminate (TERM)
pa: ਟਰਮੀਨੇਟ (TERM)

en: Confirm
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: Kill (KILL)
pa: ਖਤਮ ਕਰੋ (KILL)

en: Kill
pa: ਖਤਮ

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Overwrite
pa: ਮੁੜ ਲਿਖੋ

en: Rename
pa: ਮੁੜ ਨਾਂ

en: %s (copy)%s
pa: %s (ਕਾਪੀ)%s

en: Duplicate each selected item
pa: ਹਰੇਕ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਲਈ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: link to %s
pa: %s ਨਾਲ ਲਿੰਕ

en: Create a symbolic link for each selected item
pa: ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਲਈ ਸਿੰਬਲਿਕ ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ

en: Link to %s
pa: %s ਨਾਲ ਲਿੰਕ

en: Installed Plugins
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਈਆਂ ਪਲੱਗਇਨ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
pa[0]:  (ਆਈਟਮ %'d ਰੱਖਦਾ ਹੈ)
pa[1]:  (ਆਈਟਮਾਂ %'d ਰੱਖਦੇ ਹਨ)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
pa: ਚੋਣ

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Home
pa: ਘਰ

en: Preparing
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Reload
pa: ਮੁੜ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Go back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਉ

en: Go To
pa: ਜਾਓ

en: Cut
pa: ਕੱਟੋ

en: Execute:
pa: ਚੱਲਣ:

en: Run in _Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ 'ਚ ਚਲਾਓ(_T)

en: Create New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Create a new empty file inside this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਇਕ ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Select _All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_A)

en: Select Items Matching...
pa: ਰਲਦੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੋ...

en: Go Up
pa: ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: _Go
pa: ਜਾਓ(_G)

en: Sort By
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Descending
pa: ਘੱਟਦਾ-ਕ੍ਰਮ

en: Ascending
pa: ਵੱਧਦਾ-ਕ੍ਰਮ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: By Name
pa: ਨਾਂ ਮੁਤਾਬਕ

en: By Size
pa: ਸਾਈਜ਼ ਮੁਤਾਬਕ

en: By Date
pa: ਮਿਤੀ

en: By Owner
pa: ਓਨਰ

en: By Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: By Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show preview
pa: ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Execute Shell Command
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ

en: Mount the volume associated with this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

en: Unmount the volume associated with this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਵਾਲੀਅਮ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ

note: N_("_Link Here"),
en: Touch
pa: ਛੂਹ

en: New
pa: ਨਵਾਂ

en: Create new file in the given directory
pa: ਦਿੱਤੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Create a new empty folder inside this folder
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਅੰਦਰ ਇਕ ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Paste
pa: ਚਿਪਕਾਓ

en: Select
pa: ਚੁਣੋ

en: Unselect
pa: ਅਣ-ਚੁਣੋ

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: Execute File?
pa: ਕੀ ਫਾਇਲ ਚਲਾਉਣੀ ਹੈ?

en: File Browser
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Open Folder W_indow
pa: ਫੋਲਡਰ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ(_i)

en: All
pa: ਸਭ

en: Error while deleting.
pa: ਹਟਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Text Completion
pa: ਟੈਕਸਟ ਪੂਰਤੀ

en: Clear History
pa: ਅਤੀਤ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

note: populate file item
en: Select File
pa: ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Left
pa: ਖੱਬੇ

en: Right
pa: ਸੱਜੇ

en: Select patch file
pa: ਪੈਚ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Create patch file
pa: ਪੈਚ ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Switch to patch mode
pa: ਪੈਚ ਵਿਧੀ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Switch to diff mode
pa: ਅਲੱਗ ਵਿਧੀ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: Exit
pa: ਬਾਹਰ

en: Diff Settings
pa: ਅਲੱਗ ਵਿਵਸਥਾ

en: Highlight text color
pa: ਪਾਠ ਰੰਗ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Highlight background color
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Fill polygons
pa: ਬਹੁ-ਭੇਜ ਭਰੋ

en: Show line numbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਵਿਖਾਓ

en: Patch Settings
pa: ਪੈਚ ਵਿਵਸਥਾ

en: Verbose patch diagnostics
pa: ਸ਼ਬਦ-ਅਡੰਬਰਪੂਰਣ ਪੈਚ ਜਾਂਚ

en: Assume patch is reversed
pa: ਮੰਨ ਲਓ ਕਿ ਪੈਚ ਰਾਖਵਾਂ ਹੈ

en: Auto strip level
pa: ਸਵੈ-ਸਟਰਿੱਪ ਦਰਜਾ

en: Actions
pa: ਕਿਰਿਆਵਾਂ

en: View differences
pa: ਭਿੰਨਤਾ ਵੇਖੋ

en: View patch created differences
pa: ਪੈਚ ਦੁਆਰਾ ਭਿੰਨਤਾ ਵੇਖੋ

en: Apply patch to Hard Drive
pa: ਹਾਰਡ ਡਰਾਈਵ ਉੱਪਰ ਪੈਚ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Undo patch to Hard Drive
pa: ਹਾਰਡ ਡਰਾਈਵ ਤੋਂ ਪੈਚ ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Help
pa: ਸਹਾਇਤਾ

en: About
pa: ਬਾਰੇ

en: Compare...
pa: ਤੁਲਨਾ...

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Down
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Up
pa: ਉੱਤੇ

en: Next file
pa: ਅਗਲੀ ਫਾਇਲ

en: Previous file
pa: ਪਿਛਲੀ ਫਾਇਲ

en: Select highlight text color
pa: ਸਰਗਰਮ ਪਾਠ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select highlight background color
pa: ਸਰਗਰਮ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

note: nerdy part: g_object_class_install_property (object_class, PROP_AUTHORS, g_param_spec_boxed ("authors", _("Authors"), _("List of authors"), G_TYPE_STRV, G_PARAM_READWRITE));
en: Backend:
pa: ਬੈਕਐਂਡ:

en: Tests
pa: ਟੈਸਟ

en: Number view:
pa: ਅੰਕ ਦਰਿਸ਼:

en: Running
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: _("Directory or file selection")
en: Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Output file
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ

en: Unified diff format
pa: ਇਕਸਾਰ diff ਫਾਰਮਿਟ

en: Lines:
pa: ਸਤਰਾਂ:

en: NAME
pa: ਨਾਂ

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਅਗਲੇ ਡਾਇਲਾਗ ਵਿੱਚ ਪੈਚ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਚੁਣੋ|

en: Output to File...
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ 'ਚ...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
pa: ਕੋਈ ਪੈਚ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: No directory to apply patch has been selected.
pa: ਪੈਚ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ|

en: No left path has been selected.
pa: ਕੋਈ ਖੱਬਾ ਰਸਤਾ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ|

en: No right path has been selected.
pa: ਕੋਈ ਸੱਜਾ ਰਸਤਾ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ|

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
pa: ਪੈਚ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਖੁੱਲ ਨਹੀਂ ਸਕੀ!

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਇਕੋ ਜਿਹੀਆਂ ਹਨ
    (ਜਾਂ ਬਾਇਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਜੋ ਕਿ ਵੱਖਰੀਆਂ ਹੋ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ ਜਾਂ ਨਹੀਂ)

en: Patch file is not in unified format
pa: ਪੈਚ ਫਾਇਲ ਇਕਹਿਰੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਨਹੀ

en: ****Empty file****
pa: ****ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ****

en: No files found
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀ ਲੱਭੀ

en: couldn't allocate color
pa: ਰੰਗ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਿਆ

en:  versus
pa: ਬਨਾਮ

en: Available options
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਚੋਣ

en: Verbose output debugging mode.
pa: ਵਧੇਰੇ ਆਉਟਪੁੱਟ ਡੀਬੱਗ ਮੋਡ।

en: Show version information
pa: ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: Loading data
pa: ਡਾਟਾ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Select Custom Icon
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ

en: Please drag just one image to set a custom icon.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਹੀ ਇੱਕ ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਚੁਣੋ।
