Rodent Beta - en to nds translation catalogue (168 entries)

en: Desktop
nds: Schrievdisk

en: List files only
nds: Just Listdateien

en: Extract All Files
nds: All Dateien utpacken

en: Open in New Window
nds: As nieg Finster opmaken

en: Open in New Tab
nds: As Paneel opmaken

en: Install
nds: Installeren

en: Uninstall
nds: Deinstalleren

en: Information about the program
nds: Informatschoonen över dat Programm

en: Show Information
nds: Informatschoon opwiesen

en: Find
nds: Söken

en: Path
nds: Padd

en: Recursive
nds: Rekursiev

en: Find hidden files and directories
nds: Versteken Dateien un Ornern bekieken

en: Apply
nds: Bruken

en: Close
nds: Tomaken

en: Any
nds: Jichtenswat

en: Regular
nds: Normaal

en: Directory
nds: Orner

en: Search Complete
nds: Söök afslaten

en: Select Files...
nds: Dateien utsöken...

en: Select folder to search in
nds: Wähl een Verteeknis to'm döörsöken

en: Searching...
nds: Sök...

en: Search results
nds: Sökresultate

en: Mount Point
nds: Inhangsteed

en: Mount point:
nds: Inhangsteed:

en: Partition
nds: Partitschoon

en: Partition type:
nds: Partitschoon-Typ:

en: address already in use
nds: De Adress warrt al bruukt

en: Properties
nds: Eegenschapten

note: ok and cancel buttons
en: Ok
nds: OK

en: Cancel
nds: Avbreken

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
nds: Informatschoon

en: Name:
nds: Naam:

en: Folder
nds: verteeknis

en: File Type
nds: Dateityp

en: MIME Type
nds: MIME Typ

en: Encoding
nds: Koderen

en: Open with %s
nds: Opmaken mit %s

en: None
nds: Keen

en: Size
nds: Gröte

en: Last Modification
nds: Verleden Ännern

en: Date Accessed
nds: Togangsdag

en: Permissions
nds: Rechte

en: Apply changes
nds: Ännern anwennen

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
nds: Besitter:

en: Read
nds: Lesen

en: Write
nds: Schrieven

en: Execute
nds: Utföhren

en: Set UID
nds: "SetUID"-Mark

en: Group:
nds: Grupp:

en: Set GID
nds: "SetGID"-Mark

en: Others:
nds: Annere:

en: Sticky
nds: "Sticky"-Mark

en: Path:
nds: Padd:

en: %5d item | %5d items
nds[0]: %5d Element
nds[1]: %5d Elemente

en: Owner
nds: Besitter

en: unknown
nds: unbekannt

en: Preview
nds: Utblick

en: Select a folder
nds: Verteeknis utwählen

en: Icons
nds: Lüttbiller

note: //////////////// General
en: General
nds: Allgemeen

en: General Options
nds: Allgemeen Optschonen

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
nds: Optschonen

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
nds: Koperen

en: Move
nds: Verschuven

en: Symbolic Link
nds: Symboolsch Link

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
nds: Löschen

en: Shred
nds: Duerhaftig wegdoon

en: Edit the list of environment variables and associated values
nds: De List vun Ümgevenvariabeln un ehr Weerten bewerken

en: Variable
nds: Variabel

en: Value
nds: Weert

en: Personal settings
nds: Persönliche Instellens

note: directory cache
en: Restart
nds: Nieg opropen

en: bytes
nds: Bytes

en: The location is empty.
nds: De Steed is leddig.

en: Supply a username and password below.
nds: Giff bitte nerrn Brukernaam un Passwoort in.

en: Username:
nds: Bruker:

en: Password:
nds: Passwoort:

en: Hidden
nds: Versteken

en: Path to the desktop directory
nds: Padd na den Schriefdisch-Orner

en: Background image
nds: Achtergrundbill

en: Background color
nds: Achtergrundklöör

en: Background transparency:
nds: Achtergrund-Dörschienen:

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
nds: Dateien wegdoon

note: Add a final overwrite with zeros to hide shredding
en: Overwrite with:
nds: Överschrieven mit:

en: Output
nds: Utgaav

en: %'d item selected | %'d items selected
nds[0]: %'d Element utwählt
nds[1]: %'d Elemente utwählt

en: Terminate (TERM)
nds: Utmaken (TERM)

en: Confirm
nds: Beglöven

en: No
nds: Nee

en: Yes
nds: Jo

en: Kill (KILL)
nds: Afscheten (KILL)

en: Kill
nds: Afscheten

en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Overwrite
nds: Överschrieven

en: Rename
nds: Annern Naam geven

en: %s (copy)%s
nds: %s (koperen)%s

en: Link to %s
nds: Verknüppen to %s

en: Installed Plugins
nds: Installeert Modulen

en: Group
nds: Grupp

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
nds[0]:  (hett %'d Element in)
nds[1]:  (hett %'d Elemente in)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
nds: Köör

en: Reading directory:
nds: Orner warrt leest:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
nds: Orner warrt laadt...

en: Home
nds: Pos1

en: Preparing
nds: Vorbereiten

en: Reload
nds: Opfrischen

en: Go back
nds: Torüch gahn

en: Go To
nds: Gah na

en: Cut
nds: Knippen

en: Execute:
nds: Utföhrn:

en: Run in _Terminal
nds: Im _Terminal lööpen laten

en: Create New Folder
nds: Niegen Orner opstellen

en: Name
nds: Naam

en: Select _All
nds: Alles _markeren

en: Select Items Matching...
nds: Passen Indrääg utsöken...

en: Go Up
nds: Gah na baven

en: _Go
nds: _Denn man to

en: Sort By
nds: Sorteren na

en: Descending
nds: Daalwarts

en: Ascending
nds: Opwarts

en: Type
nds: Typ

en: By Name
nds: Nah Naam

en: By Size
nds: Nah Gröte

en: By Date
nds: Na Datum

en: By Owner
nds: Na Eegner

en: By Group
nds: Na Koppel

en: By Permissions
nds: Na Verlöven

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
nds: Versteken Dateien wiesen

en: Show preview
nds: Vöransicht wiesen

en: Execute Shell Command
nds: Konsoolbefehl utföhren

en: New
nds: Nej

en: Create a new empty folder inside this folder
nds: Nejes Verteeknis in düssem Verteeknis erstellen

en: Paste
nds: Infögen

en: Select
nds: Utsöken

en: Unselect
nds: Afkören

en: _About
nds: _Över

en: Execute File?
nds: Datei utföhren?

en: File Browser
nds: Dateikieker

en: Open Folder W_indow
nds: Verteeknisf_inster opmaken

en: Error while deleting.
nds: Fehler bi'm Löschen.

en: Text Completion
nds: Text kompletteren

en: Clear History
nds: Vörgeschicht leddig maken

en: File
nds: Datei

en: Left
nds: Links

en: Right
nds: Rechts

en: Exit
nds: Utstiegen

en: Diff Settings
nds: Verscheel-Instellen

en: Actions
nds: Aktschoonen

en: Help
nds: Hülp

en: About
nds: Över

en: Clear
nds: Wegdoon

en: Down
nds: Runner

en: Up
nds: Hoch

note: nerdy part: g_object_class_install_property (object_class, PROP_AUTHORS, g_param_spec_boxed ("authors", _("Authors"), _("List of authors"), G_TYPE_STRV, G_PARAM_READWRITE));
en: Backend:
nds: Hülpprogramm:

en: Running
nds: Löppt

note: _("Directory or file selection")
en: Input
nds: Ingav

en: Output file
nds: Utgaavdatei

en: Show in Context
nds: Mit Ümgeven wiesen

en: Output to File...
nds: As Datei utgeven...

en: No files found
nds: Keene Dateien funnen

en: Number of subdirectories:
nds: Tall vun Ünnerornern:

en: Binary comparison
nds: Bineervergliek

en: Available options
nds: Verföögbare Optschoonen

en: Verbose output debugging mode.
nds: Snackhaftig-Utgaav-Fehlersöökbedrief

en: Show version information
nds: Informatschonen över de Verschoon wiesen

en: Loading data
nds: Daten warrt laadt.

en: Select Custom Icon
nds: Eegenes lüttes Bill wählen
