Rodent Beta - en to mr translation catalogue (195 entries)

en: File difference and patch visualiser
mr: फरक फाईल करा आणि व्हिज्यूलायझर पॅच करा

en: Desktop
mr: डेस्कटॉप

en: List files only
mr: फक्त फाइलींची यादी

en: Open in New Window
mr: नविन चौकट उघडा

en: Open in New Tab
mr: नविन टॅब अंतर्गत उघडा

en: Create a compressed archive with the selected objects
mr: निवडलेले घटकांसह संकुचीत आर्काइव्ह बनवा

en: Create a new archive
mr: नविन आर्काइव्ह बनवा

en: Install
mr: प्रतिष्ठापन

en: Uninstall
mr: अप्रतिष्ठापन

en: Information about the program
mr: कार्यक्रम विषयी माहिती

en: Show Information
mr: माहिती दर्शवा

en: Find
mr: शोधा

en: Filter:
mr: गाळण:

en: Recursive
mr: रिकरसिव्ह

en: Stay on single filesystem
mr: एक फाईल प्रणालीवर रहा

en: File type :
mr: फाईलचा प्रकार :

en: Result limit
mr: निकाल मर्यादा

en: Contains the _text
mr: पाठ्य समाविष्टीत (_t)

en: Case sensitive search
mr: केस सेंसिटिव शोध

en: Extended regexp
mr: विस्तारित रेगएक्स्प

en: Do not look into binary files
mr: बायनरी फाईल्समध्ये बघू नका

en: match :
mr: सामाने :

en: anywhere
mr: कुठेही

en: whole words
mr: संपुर्ण शब्द

en: whole lines
mr: संपुर्ण ओळी

en: no match
mr: असामान

en: Close
mr: बंद करा

en: Any
mr: कुठलेही

en: Regular
mr: नेहमीचे

en: Directory
mr: मार्गदर्शिका

en: Socket
mr: सॉकेट

en: Block device
mr: ब्लॉक उपकरण

en: Character device
mr: अक्षर उपकरण

en: Select Files...
mr: फाइल निवडा...

en: Select folder to search in
mr: शोधण्याकरीता रंग निवडा

en: Searching...
mr: शोधत आहे...

en: Search results
mr: परिणाम शोधा

en: Mount Point
mr: आरोहण बींदू

en: address already in use
mr: पत्ता आधिपासूनच वापरणीत आहे

en: Properties
mr: गुणधर्म

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
mr[0]: %'u घटक
mr[1]: %'u घटक

note: ok and cancel buttons
en: Ok
mr: अनुमति

en: Cancel
mr: रद्द करणे

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
mr: माहिती

en: Name:
mr: नाव:

en: Folder
mr: संचयीका

en: File Type
mr: फाइल प्रकार

en: MIME Type
mr: MIME प्रकार

en: Encoding
mr: एनकोडिंग

en: Open with %s
mr: %s सह उघडा

en: None
mr: काहीच नाही

en: Size
mr: आकार

en: Status
mr: स्थिती

en: Date Accessed
mr: संपर्क केलेले दिनांक

en: Permissions
mr: अनुमति

en: Apply changes
mr: बदल लागू करा

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
mr: मालक:

en: Read
mr: वाचा

en: Write
mr: लिहा

en: Execute
mr: दाखवणे

en: Set UID
mr: UID रचा

en: Group:
mr: गट:

en: Set GID
mr: GID रचा

en: Others:
mr: इतर:

en: Sticky
mr: चिकट

en: Owner
mr: मालक

en: unknown
mr: अपरिचित

en: Preview
mr: पुर्वावलोकन

en: Select a folder
mr: फोल्डर निवडा

en: Icons
mr: चिन्ह

note: //////////////// General
en: General
mr: सामान्य

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
mr: पर्याय

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
mr: प्रत

en: Symbolic Link
mr: बोधचिन्हाकृत लिंक

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
mr: काढूण टाका

note: /////////////////////////
en: Advanced options
mr: आधुनिक पर्याय

en: Edit the list of environment variables and associated values
mr: एनवायर्नमेंट वेरीयेबल व संबंधित मुल्याची यादी संपादीत करा

en: Variable
mr: व्हेरिएबल

en: Value
mr: महत्व

en: Personal settings
mr: व्यक्तिगत संयोजना

note: directory cache
en: Restart
mr: रिस्टार्ट

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months) strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Ple
en: %b %e  %Y
mr: %बी %e  %वाय

note: strftime format for recent files strftime format for recent files (younger than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the month, day and time (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Please try to keep the number o
en: %b %e %H:%M
mr: %बी %e %एच:%एम

en: The location is empty.
mr: स्थान रिकामे आहे.

en: Supply a username and password below.
mr: वापरकर्तानाव व गुप्तशब्द खाली पुरवा.

en: Username:
mr: वापरकर्त्याचे नाव:

en: Password:
mr: गुप्तशब्द:

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
mr: दोनदा क्लिक करुन घटक सक्रिय करा (_d)

en: Path to the desktop directory
mr: डेस्कटॉप संचयीका करीता मार्ग

en: Background image
mr: पार्श्वभूमी चित्र

en: Background color
mr: पार्श्वभूमी रंग

en: Background transparency:
mr: पार्श्वभूमी पारदर्शकता:

en: Exclude other filesystems
mr: इतर फाइलप्रणाली वगळा

en: Output
mr: आऊटपुट

en: %'d item selected | %'d items selected
mr[0]: %'d घटक निवडले
mr[1]: %'d घटक निवडले

en: Confirm
mr: खात्री

en: No
mr: नाही

en: Yes
mr: होय

en: Warning
mr: सूचना

en: Overwrite
mr: पुन:लिखान

en: Rename
mr: पुन:नाव

en: %s (copy)%s
mr: %s (प्रत)%s

en: Duplicate each selected item
mr: प्रत्येक निवडलेले घटक प्रतिकृत करा

en: link to %s
mr: %s ला जोडणी

en: Create a symbolic link for each selected item
mr: प्रत्येक निवडलेल्या घटकाकरीता प्रतिकीय लिंक निर्माण करा

en: Link to %s
mr: %s करीता लिंक द्या

en: Installed Plugins
mr: प्रतिष्ठापीत प्लगइन

en: Group
mr: संघ

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
mr[0]:  (%'d घटक समाविष्ट)
mr[1]:  (%'d घटक समाविष्ट)

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
mr: संचयीका दाखल करत आहे...

en: Home
mr: गृह

en: Preparing
mr: तयार करीत आहे

en: Reload
mr: रिलोड

en: Cut
mr: कापा

en: Execute:
mr: कार्यान्वीत करा:

en: Run in _Terminal
mr: टर्मिनल मध्ये कार्यान्वीत करा (_T)

en: Create New Folder
mr: नविन संचयीका बनवा

en: Name
mr: शिर्षक

en: Create a new empty file inside this folder
mr: या संचयीकेमध्ये नविन रिकामी फाइल बनवा

en: Select _All
mr: सर्व निवडा (_A)

en: _Go
mr: जा (_G)

en: Descending
mr: उतरता क्रम

en: Ascending
mr: चढता क्रम

en: Type
mr: प्रकार

en: By Name
mr: नावानुरूप

en: By Size
mr: आकारानुरूप

en: By Date
mr: दिनांक नुरूप

en: By Owner
mr: मालकीय नुरूप

en: By Group
mr: समुह नुरूप

en: By Permissions
mr: परवानगी नुरूप

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
mr: लपविलेले फाइल दर्शवा

en: Show preview
mr: पूर्वदृश्य दर्शवा

en: Execute Shell Command
mr: शेल आदेश कार्यान्वीत करा

en: Mount the volume associated with this folder
mr: या फोल्डरशी संबंधीत खंड आरोहीत करा

en: Unmount the volume associated with this folder
mr: या फोल्डरशी संबंधीत खंडाचे माउंट अशक्य करा

note: N_("_Link Here"),
en: Touch
mr: स्पर्श

en: New
mr: नविन

en: Create new file in the given directory
mr: दिलेल्या डिरेक्ट्रीत नवीन फाइल निर्माण करा

en: Create a new empty folder inside this folder
mr: या संचयीकेमध्ये नविन रिकामी संचयीका बनवा

en: Paste
mr: चिटकवा

en: _About
mr: विषयी (_A)

en: Execute File?
mr: फाइल चालवायची?

en: File Browser
mr: फाइल ब्राउजर

en: Open Folder W_indow
mr: संचयीका चौकट उघडा (_i)

en: Error while deleting.
mr: काढुन टाकतेवेळी त्रुटी.

en: Text Completion
mr: पाठ्य पूर्णपणा

en: Clear History
mr: इतिहास नष्ट करा

en: File
mr: फाईल

en: Left
mr: डावी

en: Right
mr: ऊजवी

en: Select patch file
mr: पॅच फाईल निवडा

en: Create patch file
mr: पॅच फाईल तयार करा

en: Switch to patch mode
mr: पॅच मोड वर जावा

en: Switch to diff mode
mr: डिफ मोड वर जावा

en: Exit
mr: बाहेर

en: Diff Settings
mr: डिफच्या रचना

en: Highlight text color
mr: उभारित पाठय रंग

en: Highlight background color
mr: उभारित पार्श्र्वभूमीरंग

en: Fill polygons
mr: बहुभुज फाईलस करा

en: Show line numbers
mr: ओळीचे अंक दाखवा

en: Patch Settings
mr: पॅच रचना

en: Verbose patch diagnostics
mr: वरबोस पैच निदानविषयक

en: Assume patch is reversed
mr: पॅच उलटा आहे असे मानले

en: Auto strip level
mr: स्वंय: स्ट्रिप लेवल

en: Actions
mr: कृती

en: View differences
mr: फरक प्रदर्शित करा

en: View patch created differences
mr: पॅचने निर्माण केलेल फरक दाखवा

en: Apply patch to Hard Drive
mr: पॅच हार्ड ड्राईव्हला लागू करा

en: Undo patch to Hard Drive
mr: पॅच हार्ड ड्राईव्हला लागू करु नका

en: Help
mr: मदत

en: About
mr: च्या बद्दल

en: Clear
mr: नष्ट करा

en: Next file
mr: पुढील फाईल

en: Previous file
mr: मागील फाईल

en: Select highlight text color
mr: उभरणारे पाठ्यरंग निवडा

en: Select highlight background color
mr: उभरणारे पार्श्र्वभूमीरंग निवडा

en: Tests
mr: चाचणी

note: _("Directory or file selection")
en: Input
mr: माहिती

en: Output file
mr: आउटपुट फाइल

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
mr: पॅच फाईलसाठी पुढच्या डायलॉगमध्ये नाव निवडा.

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
mr: पॅच फाईल निवडलेली नाही.

en: No directory to apply patch has been selected.
mr: पॅच लागू करण्यासाठी मार्गदर्शिका निवडलेली नाही.

en: No left path has been selected.
mr: डावा मार्ग निवडलेला नाही.

en: No right path has been selected.
mr: उजवा मार्ग निवडलेला नाही.

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
mr: पॅच फाईल वाचण्यासाठी उघडू शकत नाही!

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
mr: फाईलसमध्ये साम्य आहे ( किंवा बायनरी फाईलसमध्ये फरक असू शकतो)

en: Patch file is not in unified format
mr: पॅच फाईल यूनिफाइड फॉरमॅटमध्ये नाही

en: ****Empty file****
mr: ****रिकामी फाईल****

en: No files found
mr: फाइलं आढळले नाही

en: couldn't allocate color
mr: रंग सापडू शकत नाहीत

en:  versus
mr: विरूद्ध

en: Available options
mr: उपलब्ध पर्याय

en: Show version information
mr: आवृत्तीविषयक माहिती दर्शवा

en: Select Custom Icon
mr: इच्छिक चिन्ह निवडा

en: Please drag just one image to set a custom icon.
mr: इच्छिक चिन्ह स्थापन करण्यास कृपया एक प्रतिमा ओढा.
