Rodent Beta - en to it translation catalogue (254 entries)

en: Desktop
it: Scrivania

en: List files only
it: Elencare soltanto i file

en: Extract All Files
it: Estrai tutti i file

en: Open in New Window
it: Apri in una nuova finestra

en: Open in New Tab
it: Apri in una nuova scheda

en: Create a compressed archive with the selected objects
it: Crea un archivio compresso con gli oggetti selezionati

en: Create a new archive
it: Crea un nuovo archivio

en: Install
it: Installa

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Information about the program
it: Informazioni sul programma

en: Show Information
it: Mostra le informazioni

en:  [Simulation]
it:  [Simulazione]

en: Write CD/DVD
it: Scrivi il CD/DVD

en: Find
it: Trova

en: Path
it: Percorso

en: Filter:
it: Filtro:

en: Recursive
it: Ricorsivo

en: Find hidden files and directories
it: Trova file e cartelle nascosti

en: Stay on single filesystem
it: Stare su un solo filesystem

en: File type :
it: Tipo file :

en: Result limit
it: Limite risultati

en: Content search
it: Cerca il contenuto

en: Contains the _text
it: Contiene il _testo

en: Case sensitive search
it: Sensibile alle maiuscole

en: Extended regexp
it: Regexp estesa

en: Do not look into binary files
it: Non cercare nei file binari

en: match :
it: corrispondenze :

en: anywhere
it: ovunque

en: whole words
it: tutte le parole

en: whole lines
it: tutte le linee

en: no match
it: nessuna corrispondenza

en: Apply
it: Applica

en: Close
it: Chiudi

en: Any
it: Qualsiasi

en: Regular
it: Normale

en: Symbolic link
it: Collegamento

en: Block device
it: Dispositivo a blocchi

en: Character device
it: Dispositivo a caratteri

en: Maximum:
it: Massimo:

en: Search Complete
it: Ricerca completata

en: Select Files...
it: Seleziona i file...

en: Select folder to search in
it: Selezionare la cartella in cui cercare

en: Searching...
it: Cerca...

en: Search results
it: Risultati ricerca

en: Mount Point
it: Punto di mount

en: Mount point:
it: Punto di mount:

en: Partition
it: Partizione

en: Partition type:
it: Tipo di partizione:

en: Failed to execute the mount command
it: Problema nell'esecuzione del comando mount

en: address already in use
it: indirizzo già in uso

en: Properties
it: Proprietà

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
it[0]: %'u oggetto
it[1]: %'u oggetti

en: Cancel
it: Annulla

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
it: Informazioni

en: Name:
it: Nome:

en: Folder
it: Cartella

en: File Type
it: Tipo File

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: Encoding
it: Codifica

en: Open with %s
it: Apre con «%s»

en: None
it: Nessuno

en: Size
it: Dimensione

en: Status
it: Stato

en: Last Modification
it: Ultima modifica

en: Date Accessed
it: Data d'accesso

en: Permissions
it: Permessi

en: Apply changes
it: Applica le modifiche

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
it: Proprietario:

en: Read
it: Lettura

en: Write
it: Scrittura

en: Execute
it: Esecuzione

en: Set UID
it: Imposta UID

en: Group:
it: Gruppo:

en: Set GID
it: Imposta GID

en: Others:
it: Altri:

en: Path:
it: Percorso:

en: %5d item | %5d items
it[0]: %5d elemento
it[1]: %5d elementi

en: Owner
it: Proprietario

en: unknown
it: sconosciuto

en: RPM info
it: RPM

en: Preview
it: Anteprima

en: Select a folder
it: Seleziona una cartella

en: Icons
it: Icone

note: //////////////// General
en: General
it: Generale

en: General Options
it: Opzioni generali

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
it: Opzioni

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
it: Copia

en: Move
it: Muovi

en: Symbolic Link
it: Collegamento simbolico

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
it: Rimuovi

en: Shred
it: Distruggi

note: /////////////////////////
en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit the list of environment variables and associated values
it: Modifica l'elenco di variabili d'ambiente e valori associati

en: Variable
it: Variabile

en: Value
it: Valore

en: Personal settings
it: Impostazioni personali

note: directory cache
en: Restart
it: Ricomincia

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months) strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Ple
en: %b %e  %Y
it: %e %b  %Y

note: strftime format for recent files strftime format for recent files (younger than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the month, day and time (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Please try to keep the number o
en: %b %e %H:%M
it: %e %b %H.%M

en: bytes
it: byte

en: Gigabytes
it: Gigabyte

en: Megabytes
it: Megabyte

en: Kilobytes
it: Chilobyte

en: The location is empty.
it: La posizione è vuota.

en: Supply a username and password below.
it: Inserisci un nome utente e password qui sotto.

en: Username:
it: Nome utente:

en: Hidden
it: Nascosto

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
it: Attivare gli oggetti con un _doppio clic

en: Path to the desktop directory
it: Percorso della cartella del desktop

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background transparency:
it: Trasparenza dello sfondo:

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
it: Dettagliato

en: Exclude other filesystems
it: Escludere altri file system

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
it: Cancellare files

note: Add a final overwrite with zeros to hide shredding
en: Overwrite with:
it: Sovrascrivi con:

en: Output
it: Uscita

en: %'d item selected | %'d items selected
it[0]: %'d oggetto selezionato
it[1]: %'d oggetti selezionati

en: Terminate (TERM)
it: Termina (TERM)

en: Confirm
it: Conferma

en: Yes
it: Si

en: Kill (KILL)
it: Termina (KILL)

en: Kill
it: Termina

en: Warning
it: Avvertimento

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Rename
it: Rinomina

en: %s (copy)%s
it: %s (copia)%s

en: Duplicate each selected item
it: Crea una copia di ogni oggetto selezionato

en: link to %s
it: collegamento a %s

en: Create a symbolic link for each selected item
it: Crea un collegamento simbolico per ogni oggetto selezionato

en: Link to %s
it: Collegamento a %s

en: Installed Plugins
it: Estensioni installate

en: Group
it: Gruppo

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
it[0]:  (contiene %'d oggetto)
it[1]:  (contiene %'d oggetti)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
it: Selezione

en: Reading directory:
it: Lettura della cartella:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
it: Caricamento cartella...

en: Preparing
it: Preparazione

en: Reload
it: Ricarica

en: Go back
it: Indietro

en: Go To
it: Vai a

en: Cut
it: Taglia

en: Execute:
it: Esecuzione:

en: Run in _Terminal
it: Esegui nel _terminale

en: Create New Folder
it: Crea nuova cartella

en: Name
it: Nome

en: Create a new empty file inside this folder
it: Crea un nuovo file vuoto all'interno di questa cartella

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Select Items Matching...
it: Seleziona elementi corrispondenti...

en: Go Up
it: Vai su

en: _Go
it: _Vai

en: Sort By
it: Ordina per

en: Descending
it: Decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: Type
it: Tipo

en: By Name
it: Per nome

en: By Size
it: Per dimensione

en: By Date
it: Per data

en: By Owner
it: Per proprietario

en: By Group
it: Per gruppo

en: By Permissions
it: Per permessi

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
it: Mostra file nascosti

en: Show preview
it: Mostra anteprima

en: Open terminal
it: Avvia terminale

en: Execute Shell Command
it: Esegui comando da shell

en: Search for
it: Cerca per:

note: "Find..." "Search"
en: Compare files (diff)
it: Confronta files (diff)

en: Mount the volume associated with this folder
it: Monta il volume associato a questa cartella

en: Unmount the volume associated with this folder
it: Smonta il volume associato a questa cartella

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
it: Crea Collegamento

note: N_("_Link Here"),
en: Touch
it: Tocca

en: New
it: Nuovo

en: Create new file in the given directory
it: Creazione di un nuovo file nella directory specificata

en: Create a new empty folder inside this folder
it: Crea una nuova cartella vuota all'interno di questa cartella

en: Paste
it: Incolla

en: Select
it: Seleziona

en: Unselect
it: Deseleziona

en: _About
it: _Informazioni

en: Execute File?
it: Eseguire il file?

en: File Browser
it: Esplorazione file

en: Open Folder W_indow
it: Apri f_inestra di cartella

en: All
it: Tutti

en: Error while deleting.
it: Errore durante l'eliminazione.

en: Text Completion
it: Completamento testo

en: Clear History
it: Ripulisci la cronologia

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
it: Uso: %s [OPZIONE]... FILE1 FILE2

note: populate file item
en: Select File
it: Seleziona file

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Select Directory
it: Seleziona una cartella

en: Select patch file
it: Seleziona il file patch

en: Create patch file
it: Crea il file patch

en: Switch to patch mode
it: Passa alla modalità patch

en: Switch to diff mode
it: Passa alla modalità diff

en: Exit
it: Esci

en: Diff Settings
it: Impostazioni di diff

en: Highlight text color
it: Colore del testo evidenziato

en: Highlight background color
it: Colore dello sfondo evidenziato

en: Fill polygons
it: Riempe i poligoni

en: Show line numbers
it: Mostra i numeri delle linee

en: Patch Settings
it: Impostazioni di patch

en: Verbose patch diagnostics
it: Diagnostica prolissa di patch

en: Assume patch is reversed
it: Considera la patch inversa

en: Auto strip level
it: Livello di profondità automatico

en: Actions
it: Azioni

en: View differences
it: Mostra le differenze

en: View patch created differences
it: Mostra le differenze create da patch

en: Apply patch to Hard Drive
it: Applica la patch al disco rigido

en: Undo patch to Hard Drive
it: Annulla la patch al disco rigido

en: Help
it: Aiuto

en: About
it: Informazioni su

en: Compare...
it: Confronta...

en: Clear
it: Pulisci

en: Down
it: Giù

en: Up
it: Su

en: Next file
it: File successivo

en: Previous file
it: File precedente

en: Select highlight text color
it: Seleziona il colore del testo evidenziato

en: Select highlight background color
it: Seleziona il colore dello sfondo evidenziato

note: nerdy part: g_object_class_install_property (object_class, PROP_AUTHORS, g_param_spec_boxed ("authors", _("Authors"), _("List of authors"), G_TYPE_STRV, G_PARAM_READWRITE));
en: Backend:
it: Motore:

en: Tests
it: Prove

en: Number view:
it: Vista numerica:

en: There is no next difference
it: Non c'è nessuna differenza successiva

en: Running
it: In esecuzione

en: There is no previous difference
it: Non c'è nessuna differenza precedente

en: Output file
it: File di output

en: Unified diff format
it: Formato diff unificato

en: Lines:
it: Linee:

en: Show in Context
it: Mostra nel contesto

en: NAME
it: NOME

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
it: Seleziona un nome per il file di patch nella prossima finestra di dialogo.

en: Output to File...
it: Output sul file...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
it: Nessun file di patch selezionato.

en: No directory to apply patch has been selected.
it: Nessuna directory selezionata per applicare la patch.

en: No left path has been selected.
it: Nessun percorso di sinistra selezionato.

en: No right path has been selected.
it: Nessun percorso di destra selezionato.

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
it: Impossibile aprire il file di patch in lettura!

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
it: File identici (o file binari che possono o no differire)

en: Patch file is not in unified format
it: Il file di patch non è nel formato unificato

en: ****Empty file****
it: ****File vuoto****

en: No files found
it: Nessun file trovato

en: Number of subdirectories:
it: Numero di sottocartelle:

en: Binary comparison
it: Confronto binario

en: couldn't allocate color
it: Impossibile allocare il colore

en:  versus
it:  contro

en: Differences ...
it: Differenze...

en: Available options
it: Opzioni disponibili

en: Verbose output debugging mode.
it: Modalità verbosa di debug dell'output.

en: Show version information
it: Mostra le informazioni sulla versione

en: Apply Recursively
it: Applica ricorsivamente

en: Enter password
it: Inserisci password

en: Loading data
it: Caricamento dei dati

en: Select Custom Icon
it: Selezione icona personalizzata

en: Please drag just one image to set a custom icon.
it: Trascinare una sola immagine per impostare l'icona personalizzata.
