Rodent Beta - en to is translation catalogue (149 entries)

en: Desktop
is: Skjáborð

en: List files only
is: Telja bara upp skrár

en: Extract All Files
is: Afþjappa allar skrár

en: Open in New Window
is: Opna í nýjum glugga

en: Open in New Tab
is: Opna í nýjum flipa

en: Create a new archive
is: Stofna nýtt skráarsafn

en: Install
is: Setja inn

en: Uninstall
is: Henda út

en: Information about the program
is: Upplýsingar um forritið

en: Show Information
is: Sýna upplýsingar

en: Find
is: Finna

en: Path
is: Slóð

en: Filter:
is: Sía:

en: Close
is: Loka

en: Any
is: Hvað sem er

en: Regular
is: Venjulegt

en: Symbolic link
is: Sýndartengill

en: Socket
is: Sökkull

en: Select Files...
is: Velja skrár...

en: Select folder to search in
is: Veldu þá möppu sem þú vilt leita í

en: Searching...
is: Leita...

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Mount Point
is: Tengipunktur

en: Partition
is: Disksneið

en: address already in use
is: vistfangið er þegar í notkun

en: Properties
is: Stillingar

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
is[0]: %'u hlutur
is[1]: %'u hlutir

en: Cancel
is: Hætta við

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
is: Upplýsingar

en: Name:
is: Nafn:

en: Folder
is: Mappa

en: File Type
is: Skráartegund

en: MIME Type
is: MIME-tegund

en: Open with %s
is: Opna með %s

en: None
is: Ekkert

en: Size
is: Stærð

en: Status
is: Staða

en: Date Accessed
is: Síðast notað

en: Permissions
is: Heimildir

en: Apply changes
is: Virkja stillingar

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
is: Eigandi:

en: Read
is: Les

en: Write
is: Skrif

en: Execute
is: Keyra

en: Set UID
is: Setja UID

en: Group:
is: Hópur:

en: Set GID
is: Setja GID

en: Others:
is: Annað:

en: Sticky
is: Loðir við

en: Path:
is: Stígur:

en: Owner
is: Eigandi

en: unknown
is: óþekkt

en: Preview
is: Forsýna

en: Icons
is: Táknmyndir

note: //////////////// General
en: General
is: Almennt

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
is: Valkostir

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
is: Afrita

en: Symbolic Link
is: Tákntengi

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
is: Fjarlægja

en: Value
is: Gildi

en: Personal settings
is: Persónulegar stillingar

note: directory cache
en: Restart
is: Endurræsa

en: bytes
is: bæti

en: The location is empty.
is: Staðsetningu vantar.

en: Supply a username and password below.
is: Gefðu upp notandanafn og lykilorð hér að neðan.

en: Username:
is: Notandi:

en: Password:
is: Lykilorð:

en: Hidden
is: Falin

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
is: Virkja hluti með því að _tvíklikka á hann

en: Background image
is: Bakgrunnsmynd

en: Background color
is: Bakgrunnslitur

en: Background transparency:
is: Gegnsæi bakgrunns:

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
is: Eyða skrám

en: Output
is: Úttak

en: %'d item selected | %'d items selected
is[0]: %'d hlutur valinn
is[1]: %'d hlutir valdir

en: Confirm
is: Staðfesta

en: No
is: Nei

en: Yes
is: Já

en: Warning
is: Aðvörun

en: Overwrite
is: Yfirrita

en: Rename
is: Endurnefna

en: %s (copy)%s
is: %s (afrit)%s

en: Duplicate each selected item
is: Tvöfalda hvern valinn hlut

en: Create a symbolic link for each selected item
is: Búa til sýndartengil fyrir hvern valin hlut

en: Link to %s
is: Tengja við %s

en: Installed Plugins
is: Uppsett íforrit

en: Group
is: Hópur

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
is[0]:  (inniheldur %'d hlut)
is[1]:  (inniheldur %'d hluti)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
is: Valið

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
is: Hleð inn möppu...

en: Preparing
is: Undirbý

en: Reload
is: Endurhlaða

en: Go back
is: Til baka

en: Go To
is: Fara til

en: Cut
is: Klippa

en: Execute:
is: Keyra:

en: Run in _Terminal
is: Keyra í _skel

en: Create New Folder
is: Búa til býja möppu

en: Name
is: Nafn

en: Create a new empty file inside this folder
is: Búa til nýja tóma skrá inni í þessari möppu

en: Select _All
is: Velja _Allt

en: Select Items Matching...
is: Velja hluti sem samsvara...

en: Go Up
is: Fara Uppu

en: _Go
is: Fa_ra

en: Sort By
is: Raða eftir

en: Descending
is: Lækkandi

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Type
is: Gerð

en: By Name
is: Eftir skráarheiti

en: By Size
is: Eftir stærð

en: By Date
is: Eftir dagsetningu

en: By Owner
is: Eftir eiganda

en: By Group
is: Eftir hóp

en: By Permissions
is: Eftir heimildum

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
is: Sýna faldar skrár

en: Show preview
is: Forsýna

en: Execute Shell Command
is: Keyra skeljarskipun

en: Mount the volume associated with this folder
is: Tengja diskinn sem tengist þessari möppu

en: Unmount the volume associated with this folder
is: Aftengja diskinn sem tengist þessari möppu

en: New
is: Nýtt

en: Create new file in the given directory
is: Búa til nýja skrá í gefinni möppu

en: Create a new empty folder inside this folder
is: Búa til nýja tóma möppu inn í þessari möppu

en: Paste
is: Líma

en: Select
is: Velja

en: Unselect
is: Afvelja

en: _About
is: _Um

en: Execute File?
is: Keyra skrá?

en: File Browser
is: Skráavafri

en: Open Folder W_indow
is: Opna _möppuglugga

en: Error while deleting.
is: Villa kom upp við útstrokun gagna.

en: Text Completion
is: Textaklárun

en: Clear History
is: Hreinsa feril

en: File
is: Skrá

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Help
is: Hjálp

en: Clear
is: Hreinsa

en: Down
is: Píla niður

en: Up
is: Upp

en: Tests
is: Prufur

note: _("Directory or file selection")
en: Input
is: Inntak

en: Output file
is: Úttaksskrá

en: Output to File...
is: Úttak í skrá...

en: Verbose output debugging mode.
is: Aflúsunarhamur með ítarlegum skýringum í úttaki.

en: Show version information
is: Sýna upplýsingar um útgáfu

en: Loading data
is: Hleð inn gögnum

en: Select Custom Icon
is: Veldu sérsniðna táknmynd

en: Please drag just one image to set a custom icon.
is: Vinsamlegast dragðu einungis eina mynd til að setja sérsniðna táknmynd.
