Rodent Beta - en to ia translation catalogue (89 entries)

en: Open in New Window
ia: Aperi in nove fenestra

en: Open in New Tab
ia: Aperi in nove scheda

en: Install
ia: Installa

en: Uninstall
ia: De-installa

en: Find
ia: Trova

en: Path
ia: Percurso

en: Filter:
ia: Filtro:

en: Close
ia: Claude

en: Any
ia: Qualcunque

en: Select Files...
ia: Selectiona archivos...

en: Searching...
ia: On initia cerca...

en: address already in use
ia: adresse jam in uso

en: Properties
ia: Proprietates

en: Cancel
ia: Cancella

en: Name:
ia: Nomine:

en: Encoding
ia: Codificar

en: None
ia: Nemo

en: Size
ia: Grandor

en: Permissions
ia: Permissiones

en: Apply changes
ia: Applica le modificationes

en: Execute
ia: Executa

en: Owner
ia: Proprietario

en: unknown
ia: incognite

en: Preview
ia: Vista preliminar

en: Icons
ia: Icones

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
ia: Optiones

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
ia: Copia

en: Symbolic Link
ia: Ligamine symbolic

en: Edit the list of environment variables and associated values
ia: Edita le lista de variabiles de ambiente e valores associate

en: Value
ia: Valor

note: directory cache
en: Restart
ia: Re-Initia

en: The location is empty.
ia: Le location es vacue.

en: Supply a username and password below.
ia: Forni a basso un nomine de usator e un contrasigno.

en: Username:
ia: Nomine de Usator:

en: Password:
ia: Contrasigno:

en: Hidden
ia: Celate

en: Background transparency:
ia: Transparentia de fundo:

en: Output
ia: Exito

en: Terminate (TERM)
ia: Termina (TERM)

en: Confirm
ia: Confirma

en: Yes
ia: Si

en: Kill (KILL)
ia: Occide (KILL)

en: Warning
ia: Aviso

en: Overwrite
ia: Super scribe

en: Rename
ia: Renomina

en: Installed Plugins
ia: Plugins Installate

en: Group
ia: Gruppo

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
ia: Cargante dossier ...

en: Home
ia: Domo

en: Reload
ia: Recarga

en: Go back
ia: Vade retro

en: Cut
ia: Talia

en: Create New Folder
ia: Crea Nove Dossier

en: Name
ia: Nomine

en: Select Items Matching...
ia: Selectiona elementos que satisface ...

en: Sort By
ia: Ordinar per

en: Descending
ia: Descendente

en: Ascending
ia: Ascendente

en: Type
ia: Typo

en: By Name
ia: Per nomine

en: By Size
ia: Per dimension

en: By Date
ia: per Data

en: By Owner
ia: per Proprietario

en: By Group
ia: per Gruppo

en: By Permissions
ia: per Permissiones

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
ia: Monstra files celate

en: Show preview
ia: Monstrar vista preliminar

en: Execute Shell Command
ia: Executa commando de shell

en: New
ia: Nove

en: Paste
ia: Colla

en: Select
ia: Selige

en: Unselect
ia: De-selige

en: Execute File?
ia: Tu executa le file?

en: All
ia: Omne

en: Text Completion
ia: Completamento de texto

en: Clear History
ia: Netta historia

en: Left
ia: Sinistra

en: Right
ia: Dextera

en: Help
ia: Adjuta

en: Clear
ia: Netta

en: Down
ia: Basso

en: Up
ia: InAlto

en: Tests
ia: Essayos

note: _("Directory or file selection")
en: Input
ia: Entrada

en: Output file
ia: File de resultato

en: Output to File...
ia: Resultato al file...

en: Verbose output debugging mode.
ia: Modo de cribrar de typo a resultato verbose

en: Show version information
ia: Monstra information de le version

en: Loading data
ia: Cargante datos
