Rodent Beta - en to hi translation catalogue (222 entries)

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: List files only
hi: सिर्फ फाइल सूचीबद्ध करें

en: Open in New Window
hi: नया विंडो मे खोलें

en: Open in New Tab
hi: नया टैब मे खोलें

en: Create a compressed archive with the selected objects
hi: चयनित वस्तु के साथ संपीड़ित अभिलेख बनायें

en: Create a new archive
hi: एक नया अभिलेख बनाएँ

en: Install
hi: संस्थापित करें

en: Uninstall
hi: अनइंस्टाल

en: Information about the program
hi: प्रोग्राम के बारे में जानकारी

en: Show Information
hi: जानकारी दिखायें

en: Basic rules:
    
    *  Will match any character zero or more times.
    ?  Will match any character exactly one time
    [] Match any character within the [] 
    ^  Match at beginning of string
    $  Match at end of string
hi: मूल नियम:
    
    *  कोई भी अक्षर शून्य या अधिक बार मेल करें.
    ?  कोई भी अक्षर सटीक एक बार मेल करें.

en: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In  basic regular expressions the metacharacters
    ?, +, {, |, (, and ) lose their special meaning.
    
    The  period  .   matches  any  single  character.
    The caret ^ matches at the start of line.
    The dollar $ matches at the end of line.
    
    Characters within [ ] matches any single 
           character in the list.
    Characters within [^ ] matches any single
           character *not* in the list.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
hi: विस्तारित regexp के लिए सुरक्षित अक्षर हैं
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    सामान्य मूल एक्सप्रेसन्स में मेटाकैरेक्टर्स
    ?, +, {, |, (, और ) अपने विशेष अर्थ खो देते हैं.
    
    बिन्दु  .  कोई भी एक अक्षर से मेल खाता है.
    कैरेट ^ लाइन की शुरूआत से मेल खाता है.
    डॉलर $ लाइन के अंत से मेल खाता है.
    
     [ ] के भीतर अक्षर सूची में अन्य अकेले अक्षर से
            मेल खाता है.
    [^ ] के भीतर अक्षर सूची में अन्य अकेले अक्षर से
            मेल *नहीं* खाता है.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
           at the command prompt.

en: Find
hi: ढूंढें

en: Path
hi: पथ

en: Filter:
hi: फ़िल्टर:

en: Find hidden files and directories
hi: छुपी फ़ाइलों तथा डिरेक्ट्रीज़ ढूंढें

en: Stay on single filesystem
hi: एकल फाइल सिस्टम पर टिके रहें

en: File type :
hi: फाइल प्रकार :

en: Result limit
hi: परिणाम सीमा

en: Contains the _text
hi: पाठ सम्मिलित हैं (_t)

en: Case sensitive search
hi: केस सेंसिटिव खोज

en: Extended regexp
hi: विस्तारित regexp

en: Do not look into binary files
hi: द्विचर (बायनरी) फाइलों में नहीं देखें

en: match :
hi: मैच:

en: anywhere
hi: कहीं भी

en: whole words
hi: पूरा शब्द

en: whole lines
hi: पूरी लाइन

en: no match
hi: कोई मैच नहीं

en: Close
hi: बंद करें

en: Any
hi: कोई

en: Regular
hi: नियमित

en: Directory
hi: डिरेक्ट्री

en: Socket
hi: साकेट

en: Block device
hi: ब्लाक उपकरण

en: Character device
hi: अक्षर उपकरण

en: FIFO
hi:  फीफो

en: Search Complete
hi: ढूंढना सम्पन्न

en: Select Files...
hi: फ़ाइलें चुनें...

en: Select folder to search in
hi: इसमें खोजने के लिये फोल्डर चुनें

en: Searching...
hi: ढूंढ रहे...

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Mount Point
hi: आरोह बिंदु

en: address already in use
hi: पता पहले से ही उपयोग में है

en: Properties
hi: विशेषताएँ

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
hi[0]: %'u मद
hi[1]: %'u मद

note: ok and cancel buttons
en: Ok
hi: ओके

en: Cancel
hi: निरस्त

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
hi: जानकारी

en: Name:
hi: नाम:

en: Folder
hi: फ़ोल्डर

en: File Type
hi: फाइल प्रकार

en: MIME Type
hi: माइम प्रकार

en: Encoding
hi: एनकोडिंग

en: Open with %s
hi: %s के साथ खोलें

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Size
hi: आकार

en: Status
hi: स्तर

en: Last Modification
hi: अंतिम परिवर्धन

en: Date Accessed
hi: तिथि को पहुँचा

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Apply changes
hi: परिवर्तन लागू करें

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
hi: मालिक:

en: Read
hi: पढ़ें

en: Write
hi: लिखें

en: Execute
hi: क्रियान्वित करें

en: Set UID
hi: यूआईडी UID सेट करें

en: Group:
hi: समूह:

en: Set GID
hi: जीआईडी GID सेट करें

en: Others:
hi: अन्य:

en: Sticky
hi: स्टिकी

en: Owner
hi: मालिक

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Preview
hi: पूर्वदर्शन

en: Select a folder
hi: फोल्डर चुनें

en: Icons
hi: प्रतीक

note: //////////////// General
en: General
hi: सामान्य

en: General Options
hi: सामान्य विकल्प

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
hi: विकल्प

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
hi: नकल (कॉपी)

en: Move
hi: खिसकाएँ

en: Symbolic Link
hi: सिंबॉलिक लिंक

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
hi: हटाएँ

note: /////////////////////////
en: Advanced options
hi: उन्नत विकल्प

en: Edit the list of environment variables and associated values
hi: एनवायरनमेंट वेरिएबल तथा संबंधित मूल्यों की सूची को संपादित करें

en: Variable
hi: परिवर्तनीय (वेरिएबल)

en: Value
hi: मान

en: Personal settings
hi: निजी सेटिंग

note: directory cache
en: Restart
hi: फिर से चालू करें

en: bytes
hi: बाइट्स

en: Gigabytes
hi: गीगाबाइट्स

en: Megabytes
hi: मेगाबाइट्स

en: Kilobytes
hi: किलोबाइट्स

en: The location is empty.
hi: स्थान रिक्त है

en: Supply a username and password below.
hi: उपयोक्ता नाम तथा पासवर्ड नीचे भरें.

en: Username:
hi: उपयोक्ता नाम:

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Hidden
hi: छुपा

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
hi: दोहरे क्लिक से वस्तु को सक्रिय बनाएँ (_d)

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि छवि

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि रंग

en: Background transparency:
hi: पृष्ठभूमि पारदर्शिता:

en: Exclude other filesystems
hi: अन्य फ़ाइल-सिस्टम्स भी सम्मिलित करें

en: Output
hi: आउटपुट

en: %'d item selected | %'d items selected
hi[0]: %'d मद चयनित
hi[1]: %'d मद चयनित

en: Terminate (TERM)
hi: बन्द (टर्मि)

en: Confirm
hi: पुष्टि करें

en: No
hi: नहीं

en: Yes
hi: हाँ

en: Kill (KILL)
hi: किल (किल)

en: Kill
hi: बन्द करें

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Overwrite
hi: मिटाकर लिखें

en: Rename
hi: नया नाम

en: Duplicate each selected item
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु की अनुकृति बनाएँ

en: link to %s
hi: %s से लिंक है

en: Create a symbolic link for each selected item
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु हेतु एक सिंबालिक लिंक बनाएँ

en: Link to %s
hi: %s में कड़ी

en: Installed Plugins
hi: स्थापित प्लगइन्स

en: Group
hi: समूह

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
hi[0]:  (%'d मद समाहित किया है)
hi[1]:  (%'d मदें समाहित किए है)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
hi: चयन

en: Reading directory:
hi: डिरेक्ट्री को पढ़ा जा रहा है:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
hi: फ़ोल्डर लोड किया जा रहा है...

en: Home
hi: घर (होम)

en: Preparing
hi: तैयारी कर रहा है...

en: Reload
hi: पुन लोड करें

en: Go back
hi: पीछे जाएँ

en: Go To
hi:  पर जाएं

en: Cut
hi: काटें

en: Execute:
hi: चलाएँ:

en: Run in _Terminal
hi: टर्मिनल में चलाएँ (_T)

en: Create New Folder
hi: नया फ़ोल्डर बनाएँ

en: Name
hi: नाम

en: Create a new empty file inside this folder
hi: इस फ़ोल्डर के भीतर एक रिक्त फ़ाइल बनाएँ

en: Select _All
hi: सभी चुनें (_A)

en: Select Items Matching...
hi: मेल खाते वस्तु चुनें

en: Go Up
hi: ऊपर जाएं

en: _Go
hi: जाएँ (_G)

en: Sort By
hi: इस आधार पर छांटें

en: Descending
hi: घटते क्रम में

en: Ascending
hi: बढ़ते क्रम में

en: Type
hi: प्रकार

en: By Name
hi: नाम से

en: By Size
hi: आकार से

en: By Date
hi: तारीख़ से

en: By Owner
hi: मालिक से

en: By Group
hi: समूह से

en: By Permissions
hi: अनुमतियों से

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
hi: छुपी फ़ाइलें दिखाएँ

en: Show preview
hi: पूर्वावलोकन दिखाएँ

en: Execute Shell Command
hi: शेल कमांड चलाएँ

en: Mount the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर के साथ वॉल्यूम आरोहित करें

en: Unmount the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर के साथ जुड़े वॉल्यूम अनारोहित करें

note: N_("_Link Here"),
en: Touch
hi: छुएँ

en: New
hi: नया

en: Create new file in the given directory
hi: दी गई निर्देशिका में नई फ़ाइल बनाएँ

en: Create a new empty folder inside this folder
hi: एक नया खाली फ़ोल्डर इस फ़ोल्डर के भीतर बनाएँ

en: Paste
hi: चिपकाएं

en: Select
hi: ाुनेंें

en: Unselect
hi: चयन हटाएँ

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: Execute File?
hi: फ़ाइल चलाएँ?

en: File Browser
hi: फ़ाइल ब्राउज़र

en: Open Folder W_indow
hi: फोल्ड विंडो खोलें (_i)

en: All
hi: सभी

en: Error while deleting.
hi: मिटाने के दौरान त्रुटि.

en: Text Completion
hi: पाठ पूर्णता

en: Clear History
hi: इतिहास साफ करें

en: File
hi: फाइल

en: Left
hi: बायाँ

en: Right
hi: दाहिना

en: Select patch file
hi: पैच फाइल चुनें

en: Create patch file
hi: पैच फाइल बनाएं

en: Switch to patch mode
hi: पैच मोड पर स्विच करें

en: Switch to diff mode
hi: डिफ मोड पर स्विच करें

en: Exit
hi: बाहर

en: Diff Settings
hi: डिफ सेटिंग्स

en: Highlight text color
hi: पाठ उभारने का रंग

en: Highlight background color
hi: पृष्ठभूमि रंग उभारें

en: Fill polygons
hi: पॉलीगॉन भरें

en: Show line numbers
hi: लाइन क्रमांक दिखाएँ

en: Patch Settings
hi: पैच सेटिंग्स

en: Verbose patch diagnostics
hi: वरबोस पैच डायग्नॉस्टिक्स

en: Assume patch is reversed
hi: मानें कि पैच उलटी है

en: Auto strip level
hi: स्वतः स्ट्रिप स्तर

en: Actions
hi: कार्य

en: View differences
hi: भिन्नताएं देखें

en: View patch created differences
hi: पैच से तैयार भिन्नताएं देखें

en: Apply patch to Hard Drive
hi: हार्ड ड्राइव में पैच लगाएं

en: Undo patch to Hard Drive
hi: हार्ड ड्राइव में से पैच वापस लें

en: Help
hi: सहायता

en: About
hi: के बारे में

en: Clear
hi: साफ करें

en: Next file
hi: अगली फाइल

en: Previous file
hi: पिछली फाइल

en: Select highlight text color
hi: पाठ उभारने हेतु रंग चुनें

en: Select highlight background color
hi: पृष्ठभूमि उभारने हेतु रंग चुनें

en: Tests
hi: परीक्षण

note: _("Directory or file selection")
en: Input
hi: इनपुट

en: Output file
hi: आउटपुट फ़ाइल

en: NAME
hi: नाम

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
hi: अगले संवाद में कृपया पैच फाइल हेतु नाम चुनें.

en: Output to File...
hi: आउटपुट फ़ाइल पर...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
hi: कोई पैच फाइल चुना नहीं गया.

en: No directory to apply patch has been selected.
hi: पैच लगाने हेतु कोई डिरेक्ट्री चुना नहीं गया.

en: No left path has been selected.
hi: कोई बायाँ पथ चुना नहीं गया.

en: No right path has been selected.
hi: कोई दाँया पथ चुना नहीं गया.

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
hi: पैच फाइल पढ़ने हेतु खोला नहीं जा सका!

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
hi: फाइलें एक जैसी हैं
    (या द्विचर फाइलें जो अलग हो भी सकती हैं और नहीं भी)

en: Patch file is not in unified format
hi: पैच फाइल यूनिफाइड फरमे में नहीं है

en: ****Empty file****
hi: ****खाली फाइल****

en: No files found
hi: कोई फ़ाइलें नहीं मिलीं

en: Number of subdirectories:
hi: सबडिरेक्ट्रीज़ की संख्या:

en: Binary comparison
hi: बाइनरी तुलना

en: couldn't allocate color
hi: रंग निर्धारण न कर सका

en:  versus
hi: बनाम (विरूद्ध)

en: Available options
hi: उपलब्ध विकल्प

en: Verbose output debugging mode.
hi: विस्तृत डिबग मोड आउटपुट

en: Show version information
hi: वर्जन की जानकारी दिखाएँ

en: Loading data
hi: डॉटा लोड किया जा रहा है

en: Select Custom Icon
hi: पसंदीदा चिह्न चुनें... (_S)

en: Please drag just one image to set a custom icon.
hi: मनपसंद चिह्न नियत करने हेतु कृपया सिर्फ एक छवि खींच लाएँ.
