Rodent Beta - en to pl translation catalogue (135 entries)

en: Desktop
pl: Stoł

en: List files only
pl: Pakažy tolki fajły

en: Open in New Window
pl: Adčyni ŭ novym aknie

en: Open in New Tab
pl: Adčyni ŭ novaj kartcy

en: Create a new archive
pl: Stvary novy archiŭ

en: Install
pl: Zainstaluj

en: Uninstall
pl: Adinstaluj

en: Information about the program
pl: Źviestki ab prahramie

en: Show Information
pl: Pakažy infarmacyju

en: Find
pl: Šukaj

en: Filter:
pl: Filtruj:

en: Contains the _text
pl: Utrymlivaje _tekst

en: Close
pl: Začyni

en: Any
pl: Luby

en: Regular
pl: Zvyčajny

en: Symbolic link
pl: Symbaličnaja spasyłka

en: Select Files...
pl: Abiary fajły...

en: Select folder to search in
pl: Kataloh, dzie šukać

en: Searching...
pl: Pošuk...

en: Search results
pl: Vyniki pošuku

en: Mount Point
pl: Punkt mantavańnia

en: address already in use
pl: adras užo zaniaty

en: Properties
pl: Ułaścivaści

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
pl[0]: %'u element
pl[1]: %'u elementy
pl[2]: %'u elementaŭ

en: Cancel
pl: Anuluj

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
pl: Infarmacyja

en: Name:
pl: Nazva:

en: Folder
pl: Kataloh

en: File Type
pl: Typ fajłu

en: MIME Type
pl: Typ MIME

en: Encoding
pl: Kadavańnie

en: Open with %s
pl: Adčyni pry dapamozie %s

en: None
pl: Niama

en: Size
pl: Pamier

en: Date Accessed
pl: Čas dostupu

en: Permissions
pl: Dazvoły

en: Apply changes
pl: Prymiani źmieny

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
pl: Uładalnik:

en: Execute
pl: Vykanaj

en: Group:
pl: Hrupa:

en: Others:
pl: Inšyja:

en: Path:
pl: Ściežka:

en: Owner
pl: Uładalnik

en: unknown
pl: nieviadomaje

en: Preview
pl: Pieradahlad

en: Select a folder
pl: Abiary kataloh

en: Icons
pl: Ikony

note: //////////////// General
en: General
pl: Ahulnaje

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
pl: Opcyi

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
pl: Skapijuj

en: Symbolic Link
pl: Symbaličny łuč

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
pl: Vydal

en: Edit the list of environment variables and associated values
pl: Adredahuj śpis ułaścivaściaŭ asiarodździa dy ichnyja vartaści

en: Value
pl: Značeńnie

en: Personal settings
pl: Asabistyja nałady

note: directory cache
en: Restart
pl: Paŭtary

en: The location is empty.
pl: Miesca pustoje.

en: Supply a username and password below.
pl: Nižej upišy nazoŭ karystańnika j parol.

en: Username:
pl: Karystańnik:

en: Password:
pl: Parol:

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
pl: Aktyvizacyja elementaŭ pa_dvojnym klikam

en: Path to the desktop directory
pl: Ściežka ŭ kataloh stała

en: Background image
pl: Fonavaja vyjava

en: Background color
pl: Koler fonu

en: Background transparency:
pl: Prazrystaść fonu:

en: Output
pl: Vyjście

en: %'d item selected | %'d items selected
pl[0]: Zaznačany %'d element
pl[1]: Zaznačanyja %'d elementy
pl[2]: Zaznačanyja %'d elementaŭ

en: Confirm
pl: Paćvierdź

en: No
pl: Nie

en: Yes
pl: Tak

en: Warning
pl: Papiaredžańnie

en: Overwrite
pl: Nadpišy

en: Rename
pl: Źmiani nazvu

en: %s (copy)%s
pl: %s (kopija)%s

en: Duplicate each selected item
pl: Dublikuje kožny z zaznačanych elementaŭ

en: link to %s
pl: spasyłka na %s

en: Create a symbolic link for each selected item
pl: Stvaraje symbaličnuju poviaź da kožnaha z zaznačanych elementaŭ

en: Link to %s
pl: Poviaź da %s

en: Installed Plugins
pl: Zainstalavanyja pluginy

en: Group
pl: Hrupa

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
pl[0]:  (maje ŭ sabie %'d element)
pl[1]:  (maje ŭ sabie %'d elementy)
pl[2]:  (maje ŭ sabie %'d elementaŭ)

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
pl: Čytańnie kataloha...

en: Preparing
pl: Padrychtoŭka

en: Reload
pl: Abnavi

en: Cut
pl: Vytni

en: Execute:
pl: Vykanańnie:

en: Run in _Terminal
pl: Uruchom u _terminale

en: Create New Folder
pl: Stvary novy kataloh

en: Name
pl: Nazva

en: Create a new empty file inside this folder
pl: Stvaraje novy pusty fajł u dziejnym katalohu

en: Select _All
pl: Zaznač _usio

en: _Go
pl: _Idzi

en: Descending
pl: Ad bolšaha k mienšamu

en: Ascending
pl: Ad mienšaha k bolšamu

en: Type
pl: Typ

en: By Name
pl: Pavodle nazvy

en: By Size
pl: Pavodle pamieru

en: By Date
pl: daty

en: By Owner
pl: ułaśnikaŭ

en: By Group
pl: hrupaŭ

en: By Permissions
pl: dazvołaŭ

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
pl: Pakazvaj schavanyja fajły

en: Show preview
pl: Pakazvaj padhlad

en: Execute Shell Command
pl: Vykanaj zahad abałonki

en: Mount the volume associated with this folder
pl: Prymantuj masiŭ, źviazany z hetym kataloham

en: Unmount the volume associated with this folder
pl: Admantuj maziŭ, źviazany z hetym kataloham

en: New
pl: Novy

en: Create new file in the given directory
pl: Stvaraje novy fajł u padadzienym katalohu

en: Create a new empty folder inside this folder
pl: Stvaraje novy kataloh u dziejnym

en: Paste
pl: Uklej

en: _About
pl: _Infarmacyja pra

en: Execute File?
pl: Vykanać fajł?

en: File Browser
pl: Hartač fajłaŭ

en: Open Folder W_indow
pl: Adčyni va_kno katalohu

en: Error while deleting.
pl: Pamyłka padčas vydaleńnia.

en: Text Completion
pl: Zakančeńnie tekstu

en: Clear History
pl: Vyčyści historyju

en: File
pl: Fajł

en: Left
pl: Levaruč

en: Right
pl: Pravaruč

en: Actions
pl: Dziejańni

en: Help
pl: Dapamoha

en: Clear
pl: Ačyści

en: Down
pl: Uniz

en: Up
pl: Uvierch

en: Tests
pl: Testy

note: _("Directory or file selection")
en: Input
pl: Uvachod

en: Output file
pl: Vychodny fajł

en: NAME
pl: NAZVA

en: Output to File...
pl: Pišy ŭ fajł...

en: No files found
pl: Fajły nia znojdzienyja

en: Available options
pl: Dastupnyja opcyi

en: Show version information
pl: Pakažy źviestki pra versiju

en: Select Custom Icon
pl: Vybar ikony karystalnika

en: Please drag just one image to set a custom icon.
pl: Pieraciahni dakładna adnu vyjavu, kab naładzić ikonu karystalnika.
